ISO 14001
ISO 9001
EN 1090-1
EN ISO 3834-3
Certyfikat: Polska Izba
Konstrukcji Stalowych

Poradnik

Jak i z czego budowane są kontenery

7 marca, 2023 /
0 komentarzy

Konstrukcje te już od wielu lat służą jako odpowiednie zabezpieczenie dla przewożonych ładunków – zarówno drobnicy, jak i większych przedmiotów czy palet. Ze względu na duże obciążenia oraz intensywne użytkowanie powinny być one wykonane ze sprawdzonych materiałów oraz w technologii zapewniającej wysoką odporność na jakiekolwiek uszkodzenia mechaniczne oraz niekorzystne warunki atmosferyczne (szczególnie w transporcie morskim).

Generalnie kontenery produkowane są z wysokogatunkowej stali, wyróżniającej się najwyższą wytrzymałością. Fundamentem każdego kontenera jest stalowa rama – to ona bierze na siebie cały ciężar ładunków. Jest ona zbudowana z belek nośnych, dźwigarów poprzecznych i belek poprzecznych. Dodatkowo najmocniejszą ich częścią są słupki narożne – to one odpowiadają za mocowanie i bezpieczne przenoszenie konstrukcji.

Całą ramę dopełniają ściany oraz podłoga kontenera. Często są na nich również zamontowane specjalne uchwyty, umożliwiające stabilne zamocowanie ładunku. W podłodze dodatkowo tworzy się tzw. gęsią szyję, czyli specjalne wcięcie, umożliwiające sprawne i bezpieczne zamocowanie kontenera do ciągnika czy specjalnej konstrukcji na statku.

Ważnym elementem kontenerów są również solidne dno, zapewniające także wodoszczelność. Najczęściej składają się one z dwóch warstw i są przytwierdzone solidnie do specjalnie zamontowanych słupków narożnych. W zależności od planowanego zastosowania drzwi mogą być zamykane na dwa lub cztery zamki. Każdy z nich może mieć także dodatkowe uchwyty, znacznie ułatwiające montaż przewożonych ładunków.

Taka budowa sprawia, że wyprodukowane kontenery są wytrzymałe na niekorzystne warunki atmosferyczne, a także nawet największe obciążenia. Warto wspomnieć również o tym, że generalnie wszystkie kontenery wykonywane są zgodnie z ogólnie przyjętymi wymiarami, dzięki czemu można je wykorzystywać w wielu miejscach, gdzie niezbędne są tego typu zasobniki na konkretne ładunki.

Jeśli szukasz solidnych kontenerów, które będą Ci służyły bezproblemowo przez wiele lat, skontaktuj się z nami – wykorzystujemy bowiem sprawdzone i niezawodne materiały, a także dbamy o każdy szczegół produkowanych przez nas konstrukcji. Zapraszamy!