ISO 14001
ISO 9001
EN 1090-1
EN ISO 3834-3
Certyfikat: Polska Izba
Konstrukcji Stalowych

Poradnik

Jakie elementy kontenera podlegają inspekcji?

7 marca, 2023 /
0 komentarzy

Intensywne użytkowanie kontenerów może sprawić, że jego parametry techniczne ulegną pogorszeniu. Aby zapobiec awariom wynikającym z osłabionej konstrukcji i wytrzymałości poszczególnych elementów tego typu konstrukcji, należy wykonywać regularne inspekcje, mające na celu wykryć ewentualne nieścisłości i usterki. Podczas kontroli technicznej kontenerów bierze się pod uwagę szczególnie kilka najważniejszych elementów konstrukcji. Każdy z nich jest dokładnie badany przy pomocy specjalistycznego sprzętu. Poniżej przedstawiamy najważniejsze elementy kontenera, podlegające inspekcji, a także opisujemy krótko, w jaki sposób sprawdza się ich wytrzymałość.

ŚCIANA CZOŁOWA
Kontroli podlega przede wszystkim wytrzymałość belek poprzecznych, słupków narożnych oraz zaczepowych, a także niezbędnego oznakowania. Badania przeprowadza się w kontekście sztywności poprzecznej, a także sztywności wzdłużnej. W tym celu ustawia się kontener na specjalnych podporach, umieszczanych pod narożami naczepowymi. Poszczególne belki obciąża się ciężarem od 75-150kN, w zależności od elementu.

DACH
Poddawany jest obciążeniu w najsłabszym konstrukcyjnie miejscu ładunkiem o masie 300 kg. Oczywiście cały kontener jest w tym momencie opróżniony.

PODSTAWA KONTENERA
Chodzi tu przede wszystkim o podłogę kontenera. Podczas inspekcji należy postawić konstrukcję na specjalnych podstawach w narożnikach w taki sposób, aby podłoga mogła się uginać. Następnie obciąża się ją masą o masie 7260 kg, czyli po 3630 kg na każde koło.

Jednym z niezwykle ważnych elementów inspekcji kontenera jest także wodoszczelność całej konstrukcji. Sprawdza się ją z wykorzystaniem strumienia wody o konkretnym ciśnieniu. Należy pamiętać o tym, aby regularnie badać wykorzystywane w firmie kontenery. Dzięki temu masz pewność, że będą one służyły Ci przez wiele lat, a w przypadku jakichkolwiek awarii od razu będziesz o tym wiedział, nie narażając na straty Twoich klientów, których towar mógłby ulec zniszczeniu. Jeśli szukasz rzetelnej firmy, która wykona dla Ciebie inspekcję kontenerów, skontaktuj się z nami